Proč bychom neměli podceňovat spánek ?

Spánek je důležitá a extrémně podceňovaná součást našeho progressu.

Kvalitní spánek potřebujeme k tomu, abychom dostatečně zregenerovali a abychom podali dostatečný výkon a dostatečně stimulovali naše svaly k růstu.

Délka spánku a jednotlivé fáze

Obecně doporučená denní doba spánku je cca v rozmezí 7-9 hodin, přičemž každý bude mít tuto hodnotu trochu jinou.

Nejde ale pouze o délku, ale také o kvalitu našeho spánku. Spánek se rozděluje na fázi hlubokého spánku, REM fázi a fázi lehkého spánku.

Hluboký spánek

Hlubový spánek je nejdůležitější fáze našeho spánku, při které tělo regeneruje a je velmi obtížné se z této fáze probudit. Pokud nás někdo z této fáze probudí, bývá to velmi nepříjemné. Fáze hlubokého spánku by měla trvat u dospělého člověka lehce pod 2 hodiny.

REM fáze

REM fáze je fáze spánku při které se nám zdají sny. Měla by také trvat lehce pod 2 hodiny.

V dnešní době máme možnost spánek i jeho jednotlivé fáze měřit různými chytrými hodinkami, náramky či prsteny. Skrz tato zařízení můžeme trackovat spánek a zjistit, zda ho musíme zlepšit, či ne.

Spousta z nás se zajímá o různé suplementy, extrémy ve stravě a přitom nemá vyřešený dostatečný spánek. Měli bychom vždy nejprve vyřešit základy, mezi které spánek patří.

Navíc nastavení kvalitního spánku a spánkové hygieny nás nic nestojí a může přinést obrovské benefity. Tudíž bychom ho rozhodně neměli podceňovat.

Jak můžeme podpořit spánek ?

Omezení modrého světla

Bude pro nás výhodné cca hodinu před spaním odložit mobilní telefon, popř. omezit modré světlo. Můžeme si také pořídit speciální brýle blokující toto světlo, které blokuje vyplavování melatoninu. Melatonin je hormon, který nám pomáhá usnout.

Stres

Před spaním bychom již neměli myslet na pracovní povinnosti a nadměrně se stresovat. Dobrým tipem může být také přečtení naší oblíbené knihy.

Ideální pokojová teplota

V pokoji bychom měli mít pořádně zatemněno a dostatečně vyvětráno. Teplota by se měla pohybovat kolem 15ti stupňu Celsia. Ideální teplota bude pro každého lehce odlišná, ale rozhodně bychom neměli mít přetopeno.

Horká sprcha před spaním

Dobrým pomocníkem může být pro někoho také horká sprcha před spaním, či pití čajů. 

Suplementy

Suplement, který může zlepšit spánek a většina sportovců trpí jeho nedostatkem, může být zejména hořčík. Pokud budeme hořčík suplementovat, měli bychom volit kvalitní chelátovou vazbu, ideálně bisglycinát. Jako funkční se uvádí také různé bylinky jako meduňka, třezalka, kozlík lékařský, mučenka pletní, můžeme zařadit i suplementaci melatoninem. 

Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře