Potřebuje naše tělo pravidelný detox? Záleží na tom, jaký
Potřebuje naše tělo pravidelný detox? Záleží na tom, jaký
Bohužel i přesto, že je už i díky studiím dokázáno, že je jakýkoliv detoxikační přípravek naprostý NESMYSL a pouze marketingový tah, stále můžeme vidět tyto produkty v nabídkách a lidé je stále vyhledávají. Naše tělo má orgány, které ho automaticky detoxikují, tudíž žádný detox nepotřebuje.
Detoxikační „kůra“ a hubnutí
Tyto detoxikační “kůry”, kdy pijeme pouze ovocné nebo zeleninové džusy, vynecháváme běžnou stravu a podobné nesmysly, mají za následek samozřejmě velkou ztrátu hmotnosti. Důvodem je obrovský kalorický deficit, který vytvoříme a díky nedostatku sacharidů, což má za následek ztrátu glykogenu, což zapříčiní ztrátu vody v těle. Mimo to riskujeme ztrátu svalů. Po navrácení k běžné stravě nás samozřejmě čeká jojo-efekt, kdy příjem opět rapidně zvýšíme. Znáte někoho, komu “DETOX” skutečně nějak dlouhodobě pomohl ?
Typ detoxu, který naopak potřebujeme
Je tu ale jeden typ detoxu, který bychom čas od času v dnešní době všichni potřebovali. A to je detox od sociálních sítí a médií. Informace, které se na nás šíří ze všech stran ohledně koronaviru… nebo sledování ostatních lidí na instagramu, které nám extrémně stimuluje mozek. Jak jistě víme, většina lidí sdílí na instagramu pouze ty “hezké” momenty a my se poté můžeme cítit tak, že náš život oproti nim nestojí za nic. Stejně tak je to i s Vaší postavu, když sledujete vysekané fotky fitness modelů, kteří sdílí celoročně své závodní fotky a vy se s nimi chcete porovnávat.
„Digitální“ detox a dopamin
Problémem u sociálních sítí je, že dopamin neboli “hormon štěstí”, který při nich stimulujeme, je tzv. instatní “pomíjivé” štěstí, které velmi rychle slábne narozdíl od dopaminu, který stimulujeme aktivitami v reálném životě (pochvala, sport atd.). Neustálé bombardování našich receptorů instantním dopaminem nakonec receptory přehltí do takové míry, že se jejich citlivost otupí. Člověk následně nepociťuje radost z radostných chvil běžného života. Detox ve smyslu rádoby drinků a šťáv je nesmysl, ale “digitální” detox od sociálních sítí a médií Vám rozhodně doporučujeme.
Jak poznám, že potřebuji „digitální“ detox?
Jsou určité příznaky, díky kterým můžete zjistit, že nadužíváte sociální sítě a potřebujete digitální detox. Mezi ně se řadí např.:
- Kontrolování sociálních sítí je první věc, kterou děláte ihned po probuzení.
- Místo toho, abyste si reálně užili určitý zážitek, staráte se jen o to, abyste ihned sdíleli fotografie a videa na sociální sítě z daného zážitku.
- Stále dokola kontrolujete sociální sítě i přesto, že tam není nic nového.
- Jakmile na chvíli odložíte telefon, cítíte se velmi nepříjemně.
- Jediný pocit štěstí Vám dodává větší počet likes nebo followerů.
Návod na digitální detox:
- Odložte mobil alespoň hodinu před spaním a hodinu po ránu.
- Nastavte si limit na sociální sítě (např. Instagram, Facebook, atd.)
- Místo článku v médiích si přečtěte knihu.
- Odložte mobil při konverzacích s přáteli, partnerem, rodiči a věnujte pozornost svým blízkým a reálnému životu.
- Snažte se trávit více času v přírodě a “offline”.
Věřte, že po dodržováním těchto bodů opět zvýšíte svou koncentraci a zlepší se Vám také nálada.